Argentina preživjela BiH!

DSC_6014Safet Sušić: Ništa nije izgubljeno. Selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine Safet Sušić rekao je nakon večerašnjeg poraza od Argentine rezultatom 2:1, da je cilj njegove selekcije bio pružiti što jači otpor favoritu za osvajanje Mundijala, prenosi Anadolu Agency (AA).

„Treba biti realan. Naš je cilj bio da pružimo što jači otpor jednom od favorita za šampiona svijeta. Igrali smo i prvo i drugo poluvrijeme dosta dobro. Bez obzira što smo izgubili nema razloga da budemo nezadovoljni“, rekao je Sušć.

On je istakao da će reprezentaciji BiH za plasman u naredni krug trebati najmanje četiri ili možda sada i maksimalno mogućih šest bodova, „ali ostajem u ubjeđenju da ništa nije izgubljeno“.

„Jedno je gledati Argentinu, a drugo igrati protiv njih, moramo biti zadovoljni“, zaključio je.
Nogometaši Bosne i Hercegovine nisu uspjeli iznenadili favoriziranu Argentinu u svom prvom nastupu na Svjetskom prvenstvu. No, uprkos porazu bh. nogometaši nisu razočarali igrom, s obzirom na to da su bili potpuno ravnopravan protivnik dvostrukom svjetskom prvaku, a u pojedinim trenucima i bolji takmac na terenu. No, jedna greška na početku utakmice i genijalnost Lionela Messija u drugom poluvremenu bili su dovoljni Argentincima da osvoje prva tri boda.

Susret nije dobro počeo za reprezentaciju BiH, čija mreža se zatresla već u trećoj minuti. Sergio Aguero je s lijeve strane izveo slobodan udarac, a lopta je u šesnaestercu zakačila Seada Kolašinca i odbila se u gol.

Uprkos rano primljenom golu bh. nogometaši nisu psihološki pali. Naprotiv, preuzeli su inicijativu i krenuli ogfanzivnije ka golu Argentine. Prvu priliku BiH je imala u 13. minuti kada je Zvjezdan Misimović ubacio loptu u prazan prostor u šesnaesterac gdje je utrčao Izet Hajrović, ali je golman Sergio Romero bio bliži lopti i spriječio gol.

U 33. minuti Edin Džeko je pokušao s 18 metara ali preko gola, a najbolju priliku BiH propušta u 41. minuti. Korner je izveo Miralem Pjanić, u šesnaestercu se najbolje snašao Senad Lulić koji šalje loptu u sami ugao, a Romero krajnjim naporom brani.

Nezadovoljan igrom svojih izabranika Alejandro Sabella je na početku drugog poluvremena napravio dvije izmejene. U igru su ušli Fernando Gago i Gonzalo Higuain, te je Argentina krenula s tri klasična napadača. No, uprkos tome nije uspijevala napraviti ozbiljniju priliku, dok je reprezentacija BiH dva puta preko Hajrovića ozbiljno zaprijetila.

Ipak, u 65. minuti Messi je prvi put uspio pobjeći svom čuvaru Bešiću i karakterističnim prodorom po sredini terena došao u poziciju za šut te s ivice šesnaesterca pogodio ugao gola za vodstvo od 2:0.

bihargentina

Nakon drugog gola selektor Safet Sušić je sve karte bacio u napad uvođenjem Ibiševića umjesto Mujdže, a ubrzo su u igru ušli Višća i Medunjanin. Takva formacija donijela je rezultat u 85. minuti kada BiH uspijeva postići Argentincima prvi pogodak u trećem međusobnom meču. Strijelac prvog pogotka Bosne i Hercegovine na svjetskom prvenstvu bio je Vedad Ibišević.

Do kraja su Sušićevi izabranici pokušavali doći do izjednaćčenja, ali se rezultat nije mijenjao te će BiH pokušati tražiti pobjedu u narednim mečevima s Nigerijom i Iranom.